Newspaper Page Text
- Houston Home Journal Fair Guide, feci. 6, 1999
Page 6B
Tenth Georgia National Fair promises busy 11-day schedule
Emot Buumg Hours
Man-Fr. 12 pm-ID pm, Sals. 9 am-10 pm,
Suns b am-9 pm
Key to Exhibit and Livestock Buildings and stages
BOA: Beef/Dairy Arana
CHA: Covered Horse Arena,
HH Heritage Hal!
GLC: Georgia Living Center,
MCG McGdi Marketplace
MFD Multipurpose Building,
NSA: New South Arana
RA Reaves Arena
RCC: Roquetnore Conierence Canter
SSG *1 nr *2 Sheep/Swtne/Goat Bam #1 or
#2
AS: AIU Stage
GNS: Georgia National Stage
Daily Ocr 8-17
• GLC Eidubits Antiques, hobby arts, photogra
phy, cufinary, food preservation flower shows,
textiles; youth art and photography, decorated
cak s, decorative painters, artsts-m-residence
Wool Story with weaver Paula Vaster, Georgia
Living Store (consignment shop for GLC
exhibitors to sell their Hems)
• RCC Exhibits Fine arts, wood carving, wildlife
art, spuming, weaving, artists-m-resldence,
hand-painted china
• HH Youth Exhibits 4-H (nini booth, photogra
phy, invention, recycling, decorated agricultural
products, terrarium), FHA/HERO theme
‘Gateway to the Future.' FFA (agricultural
mechamcs, reconditioned protects, built protect;,
horticulture 'Georgia's Green Industry,' environ
mental education, forestry/natural resources
'Historical Significance of Georgia Forestry'); TSA
(Georgia middle and high school terhniral educa
tion dass displays)
• HH Displays: Georgia Mountain Apple
Growers, Fair Bear Stories, Ambrosia Apiaries'
Haney Bee Story, Georgia Centennial Farms,
Georgia Dept of Natural Flsscurces (Parks and
Rec.), Georgia Forestry Comnussuin, Georgia
Dept ol Agriculture, Georgia Christmas Tree
Growers Assoc, Decorated Qiristmas Trees Fort
Valley State Umversty
• McGill Marketplace Commercial vendors
• Livestock Displays'exhibits Llamas and
Rabbits (MFD)
• Roving Entertainment Todd Lagessie
Sdtwalker, Ed and Geraldine's Old-Time Music,
Organ Grmdeis, Oscar the Robot, Zeek's Model A,
Tadpole the Down, Atahuaipa's Traditional Inca
Music
• Attractions (throughout day, see Fair map for
location) Pennzods Stop n Go, MBNA Super Car,
Southern States Perdieron Hitch, Pony Rides,
Zeek's Hillbilly Camp. Riilhp's Exotic Petting Zoo
• Scavenger Hunt Prize Drawing: Daily B pm,
WDE!N FMIOS Stage Entry forms at Clock
Tower FYtze awarded tram randomly selected
coned entry, questions based on Stories of
Agriculture.
• Clogging Schedule at dock Tower, shows at
West Gate Stage
Friday, Oct. 8
• GLC Exhibits: Mary Oise Rosseau 'Merry
Bears,' Patchwork Pals Quilt Guild, Qua sewing
machine demo with Young at Heart, Rose Show
Ernie Mills, duck decoys
• RCC Eidubits: Bobbe Nelson's Historic Houston
Co. exhibit features file ol U. 5. Sen Nunn, Flo
Love, chiglri-e (Japanese paper baring)
• 9 am Quarter Horse Show, QfA
■ 11 am, 4 and 7pm Stock Dog demonstra
tions; near SSG #2
• 12 pm World's Best Fledpes fudging, GLC
■ 12 pm Market Lamb Showmandty, NSA
• I, 3,5,7,8 and 9 pm Robinson's Radng Pigs
North Gab
• 2 pm FFA Dendrology Contest, MCG Porch
• 2 and 4:30 pm Howard HeLner, omelets, GLC
• 2,6 and Bpm Puppetane Rockers, North Gab
• 2:30, 4 30, 6:30 and 8:15 pm Buck Trout
Puppet Show; near HA
• 3 pm Junior Steer Showmanshgi, BDA
• 3:15, 5:15 and 7:15 pm GT Bicycles Air
Show, South Gab
• 3:30, 6 30, and B:30 pm Pangaea Wildlife
Stow, near West Gab
■ 3 45, 5:45 and 7:45 pm Matt and Robyn, AS
• 4 pm Opening Ceremony, WDEN Stage
• 4, 6 and B pm Royal Hanneford Circus, Big
Top
• 4, 6 and 8 pm Leon Jacobs' Keyboard Magic,
GNS
• 4 15, 6:15 and 8:15 pm. Masters of the
Qialnsaw, Harvest Area
■ 4:30 pm Great American Breakfast Quit
Contest presented by Georgia Egg Commission
and Georgia Pork Producers, GLC
• 4:45, 6:45 and 8:45 pm Knudsen Brothers,
AS
• 5, 7 and 9 pm Alan Redstone's One Man
Band, GNS
■ 6 pm Georgia National Fair Conks: Carla
Garato, Geargtana and Wendt Deftre, GLC
• 7 pm 4-H Family Scarecrow, HH nutate
■ 7 and 8:30 pm Dale lanes Juggler.: WDEN
Stage
• B pm Jumar Shepherd's Lead Qass, Clock
Tower
• 8:30 pm Bo Peep Costume Qass, Clock
Tower
• 9:45 pm Zambelli Fireworks
Saturday, Oct. 8
• GLC Exhldts: Patchwork Pais Quilt Guild; Qna
sewing machine demo with Young at Heart, Hose
Show, Heart ol Georgia Lacers bobbin lace mak
ing, iulb Kinbie, stained glass
• RCC Exhibits: Hefde Ussery Truax, egg carving,
mis, watemdor, pastels, Stephan P Truax, paint
ings, wood carving, egg sculpture
• 7:30 am Infercnltegiab Livestock Judging
Contest, MPB
• B am Junior Steer Show, BDA
• 6:30 am funlor Market Lamb Show, NSA
• 9 am Quarter Horae Show,- CHA
• 9:30 am 4-H Junior Omelet Contest, GLC
• 9:30 am 4-H Senior Public Speaking, Rd
■ 10 am. Georgia National Fair Farm/Qty Days
Parade, Parry to North Gate
• 10 am. 4-H Ooverteai Variety Show, AS
• 10 am 4-H Goverieal Fubk Speaking, HH
•11 am and 1,3,5,7,8 and 9pm Robinson's
Rating Pigs, Neath Gab
• 11 am 4-H Senior Omelet Contest, GLC
• 11 am 4-H Junxir Pubfic Speaking, HH
•11 am. Breads Judging, GLC
• 12:30 pm Small Cakes and Cookies Judging,
GLC ~—
• 12:30 pm FFA Flora! Design Contest, HH
■ 1:30 pm Fair Bear Writing Contest Awards,
AS
• 1:30 p.m Candles Judging, GLC
■ 1.30 pm Georgia Peanut Recipe Contest, GLC
• 2 pm FFA Horticulture Rant ID, MCG Porch
• 2 pm 4-H junior Cotton 801 l Speech, HH
• 2 p m Junior Heller Showmanship, BDA
• 2, 3 30 and 5 pm Howard Helmer, omelets,
GLC
• 2,4, 6 and Bp m Royal Hanneford Circus, Big
Top
• 2,6 and B p.m Puppetone Rockers, North Gab
• 2:30, 4:30, 6:30 and 8 15 pm. Buck Trout
Puppet Show, near RA
• 3 pm 4-H Junior Cotton 801 l Speech, HH
• 3:15, 5:15 and 7:15 pm. GT Bicycles Air
Show, South Gab
• 3:30, 6:30. and 6:30 pm Pangaea Wildlife
Show, near West Gab
• 3:45, 5:45 and 7:45 pm Mall and Robyn, AS
• 4, 6 and B pm Leon Jacobs' Keyboard Magic,
GNS
• 4, 7 and 8:30 pm Dale Jones Juggler, WEEN
Stage
• 4:15, 615 and 0:15 pm. Masters of the
Oiainsaw, Harvest Area
• 4:30 pm Mini Parade, starts in front of Reaves
Arena
• 4 45, 6:45 and 8:45 pm Knudsen Brothers,
AS
• 5 pm Junior Breeding Ewe Showmanship and
Show, NSA, ring 1
■ 5 pm Meat Goat Show and Showmanship,
NSA, ring 2
• 5, 7 and 9 pm Alan Redstone's One Man
Band; GNS
• 6:30 pm Georgia National Fair Cooks Paula,
Stephans and Kaßy Kotzum, GLC
• 7:30 pm Trisha Yearwood and John Berry,
RA
• 9 45 pm Zambelli Fireworks
Sunday, Oct 10
• GLC EXHIBITS Bobbe Nelson's Historic
Houston Co. exhibit features hie of U.S. Sen.
Nunn, Patchwork Pals Qui Guild, Dna sewing
machine demo wth Young at Heart, Hose Show,
David Bernard pottery
• RCC ExhlriU: JIH King, graphic designer, pastel
on sandpaper
• B am Junior Heller Show, BDA
• B am Boer Goat Show, NSA, ring 2
• 9 am Dairy Goat Show ; NSA, ting 1
• 9 am Junior Commercial Dairy Heller Show,
MFB
• 9 am 4-H Sunday School, HH
• 9 am Junior 4-H Variety Show, AS
• 10 am Saddlebred Horse Show, CHA
•11 30 pm Senior 4-H Variety Show, AS
■ 1 pm 4-H Junior and Senior Wiki Game Osh,
HH
• 1 pm Sheddfe Spread Country Crodc®
Muffins, GUC
• 1 pm Deatrabd Chnstaas Tree Contest, HH
• l pm Soap Carving Contast; RCC Tent
• 1,3,5,7, B and 9 pm. Robtneon's Racing figs
North Gab
• 2 pm Miss Houston County (teen and mre
pageants),- RA
■ 2 pm Kmg Arthur® Flour Baking, GLC
• 2,6 and 8 pm. Puppetone Rockers,- North Gate
• 230, 4:30, 6:30 and 8:15 pm Buck Trout
Puppet Slow, near RA
• 3 pm Land 0 Lakes®' 'Sweet Treat Team'
Qiamptonship; GLC
• 3 pm Fair Bear's 10th Birthday Party with
cake, front of RA
• 3:15, 5:15 and 7:15 pm GT Bicycles Air
Slow, South Gate
• 3:30 pm Georgia Naftanal Fair Cooks: Melba
and Amy Daniel, GLC
• 3:30 pm Whlttftnq Cimiad GLC
• 3:30, 6:30, and 8:30 pm. Pangaea Wiltfiife
Stow, near West Gate
• 3:45 pm. 4-H Qoverteai Peanut Contest, HH
• 3:45, 5:45 and 7:45 pm Matt ami Robyn, AS
• 4, 6 and B pm Lean Jacobs' Keyboard Magic,-
GNS
2 4, 6 and 8 p* 4, 7 and 8:30 pm Dale limes
Juggler; WDEN Stage
• 4:15, 6:15 and 8:15 pm Masters of the
Chainsaw, Harvest Area
• 4:30 pm Mint Parade, starts m bunt ol Reaves
Arena
• 4:45, 6:45 and 8:45 pm Knudsen Brothers,
AS
• 5 pm Open Beef (Beefakt) Show, BDA
• 5, 7 and 9 p.m Alan Redstone's One Man
Band. GNS
• 9:45 pm Zambelli Fireworks
Monday, Oct. 11
• GLC Exhibits Bobbe Nelson's Historic Houston
Co exhibit features Me of U.S. Sen. Nunn, Edwin
Booth pumpkin carving. Bibb County
Homemakers, Crochet Chib ol Middle Georgia,
Bamboo Show
• RCC Exhibits: Wood carving, William Evans,
artist and illustrator in oi! and graphic pen
• 6 am Open Beef (Brangus) Show, BDA
• 9 am and 7 pm Mute Demonstrations, CHA
• 10:30 am TSA Challenges (structural, custom
cruiser, dragster, transportation), RA
• 10:30 am TSA Challenge (egg Drop), HH out
side
• 12 pm Open Bee! (Brahman) Show, BDA
• 1,3,5,7, B and 9 pm Robinson's Rating Pigs
North Gate
• 2, 4 and 6 pm Ag U Quiz Bowl, HH
■ 2,6 and Bpm Puppetone Rockers, North Gate
• 2:30, 4:30, 6:30 and 8:15 pm Buck Trout
Puppet Show, near HA
• 3:15, 5.15 and 7:15 pm GT Bicycles Air
Show, Smith Gab
• 3:30, 6:30, and 8:30 pm Pangaea Wildlife
Show, near West Gab
• 3:45, 5-45 and 7:45 pm. Matt and Robyn, AS
• 4, 6 and 8 pm Leon lacobs' Keyboard Magic.
GNS
• 4, 6 and 8 pm Royal Hanneford Circus, Big
T®
• 4, 7 and 8:30 pm Dab Jones Juggler, WDEN
Sbge
■ 4:15, 615 and 8:15 pm Masters of the
Qialnsaw, Harvest Area
• 4:30 pm Mini Parade, starts in front d Reaves
Arena
■ 4:45, 6:45 and 6:45 pm Knudsen Brothers.
AS
• 5 p.m Open Beef (Santa Gartrudts) Show. BDA
• 5, 7 and 9 pm. Alan Redstone’s One Man
Band, GNS
• 6 pm 'Oudcin' Good* Chicken Redpe Contest;
GLC
• 6:30 pm. Georgia National Fair Cooks Rose
Abbott, Jenny Yancey, GLC
• 9:45 pm Zambelli Fireworks
Tuesday, Oct. 12
• GLC Exhttte: Georgia Academy for the Blind
cnair caning, nan sewing macnine/raicriwarK
Station, Bibb County Homemakers, Crochet Club
a) Middle Georgia, Bamboo Show
• RCC ExhMi: Lynn McMeans, painting,
Frances Lee. painting in oik. acrylics, wateroolor
• 6 am Open Beef (Angus) Show, ECDA
• 9 am Open Steep (Hampshire, Dorset,
Romney, Other) Show, NSA
• 9 am Wool Show Judging, SSG #2
• 10 am and 7 pm Mute Slow. CHA
■ 1 pm Open Beef (Ptnzgauer) Show, BDA
• 1,3,5,7,6 and 9 pm Robinson's Radng Pigs,
North Gab
■ 1, 3:30 and 5 pm. Cooking wth McKenzies
GLC
• 2, 4 and 6 pm Ag U Quiz Bowl, HH
• 2,6 and B pm. Puppetone Rockers, North Gab
■ 2:30, 4:30, 6:30 and 8:15 pm. Buck Trout
Piqjpet Slow, near RA
• 3:15, 5:15 and 7.15 pm GT Air
Show,-South Gab
• 3:30, 6.30, and 8:30 pm Pangaea Wildlife
Stiow, near West Gab
• 3:45,5:45 and 7 45 pm. Matt and Robyn, AS
• 4 p.m Curtice Bums Foods presents
McKenzie's Favorite Vegetable Casserole
Contest; GLC
• 4 pm Open Beei (Stmmental) Show, BDA
• 4, 6 ami B pm. Lean Jacobs' Keyboard Magic,
GNS
• 4, 6 and B pm. Royal Hanneford Circus, Big
Top
• 4,7 and 8:30 pm Date Jonas Juggler. WDEN
Stage
■ 4:15, 6:15 and 8:15 pm. Masters of the
Chainsaw, Harvest Area
• 4:30 pm Mint Parade, starts in front of Reaves
Arena
• 4:45, 6:45 and 8 45 pm Knudsen Brothers,
AS
• 5, 7 and 9 pm. Alan Redstone's One Man
Band. GNS
• 6 pm Junior/ Senior 4-H Variety Show
Qiamptnnshlp Invitational, RA
• 6:30 pm Georgia National Fair Cooks:
Virginia tell Johanna Dean, HC
■ 7 pm Open Beef (Belted Galloway) Show
BDA
• 9:45 pm Zambalh Fireworks
Wednesday, Oct 13
mm
To eve
who has
I J fl o/7oT /oj• ° ,
so hard to
the Georgia National Fair
a soaring success:
Thanks for 10 great years!
Bank off
America
1005 Northside Drive
Perry
987-2405
• GLC Exhibit* Dahlia Show, Haif sewing
macrune/niimwuHi nation uoyc bnsrroQ, ua
Ag. Dept, veggie carving, Cross-oak Quill Guild
• ROC Exhibit* Gwen Gazaway, panting bards.
Bora and fauna on handmade paper
• 8 am. Open Beef (Duralas) Slow, BDA
• 9 am Open Sheep (Mtntadale, North Country
Cheviot, Southdown, Suffolk) Show, NSA
• 10 am Lloyd Sherrod Ga. Dept d Agriculture
vegetable carving, GLC
• 10:30 am and 7 pm Haffinger Draft Horse
Show,CHA
• 12 pm Open Beef (Hereford) Show, BDA
• 12-4 pm Houston Healthcare Complex's
Senior Citizens Heath Fair, RA
• 1,3,5,7,8 and 9 pm Bobtnson's Racing
North Gab
• 2, 4 and 6 pm Ag U Quiz Bowl, HH
• 2,6 and B pm. Puppetone Rockers, North Gab
• 2:30, 4:30, 6:30 and 8:15 pm Buck Trout
Puppet Show, near RA
• 3:15, 5:15 and 7:15 pm GT Bicycles Air
Show, South Gab
• 3:30, 6:30, and 8:30 pm Pangaea Wildlife
Qinw npar Wpcj Ratp
• 3:45,5:45 and 7:45 pm. Matt and Robyn, AS
• 4 pm. Open Beet (Limousin) Show, BDA
■ 4 pm Hormel Foods Corp National 'Best
Spam® Recipe,’ GLC
• 4, 6 and B pm Leon Jacobs' Keyboard Magic,
GNS
See SCHEDULE, page 76